Môže pes jesť vodný melón?
Vodný melón je pre nás ľudí obľúbeným ovocím počas letných mesiacov. Pre jeho sladkú chuť a vysoký obsah vody vie byť v horúcom počasí veľmi osviežujúci. Môže však toto šťavnaté ovocie aj váš pes?
Je vodný melón vhodný pre psa?
Ak ste sa s vašim psíkom podelili o kúsok melónu, nemusíte sa obávať. Vodný melón obsahuje až 92% vody a slúži ako skvelé hydratačné občerstvenie nie len pre nás ľudí. Obsahuje tiež niekoľko skvelých vitamínov a minerálov, konkrétne vitamín A, vitamín B-6, vitamín C a draslík. Podať svojmu psovi vodný melón je lepšie a zdravšie ako mu dať zmrzlinu, ktorá mu môže spôsobiť žalúdočné ťažkosti. Majte však na pamäti, že hydratácia psa nemôže závisieť len od konzumácie vodného melónu.
Na čo si dávať pozor?
Aj pri podávaní melónu psovi však existuje niekoľko preventívnych opatrení, ktoré by ste mali dodržiavať:
1. Odstránenie veľkých semien, pretože môžu spôsobiť upchatie čriev, ak ich psík skonzumuje príliš veľa. Je to ohrozujúce najmä ak je váš psík menšieho plemena.
2. Keďže má vodný melón vysoký obsah cukru, nemal by sa teda psovi podávať pravidelne ani príliš často, inak to môže prispievať k vzniku obezity a cukrovky.
3. Nikdy nedávajte svojmu psovi sladkosti alebo nápoje s príchuťou vodného melónu, pretože sú plné sladidiel, ktoré sú nebezpečné pre vášho domáceho maznáčika.
Ako podávať vodný melón psovi?
Odporúčame podávať psovi iba čerstvý melón. Pred ponúknutím ovocia odstráňte všetky semená a kôru a nakrájajte ho na malé kocky. Kúsky melónu môžete aj zamraziť v mrazničke. Tak isto si môžete pripraviť aj pyré, kedy čerstvé kúsky vodného melónu očisteného od semienok rozmixujete a dáte zamraziť do silikónovej formy. Zmrzlinu z vodného melónu pripravíte zmiešaním očistených kúskov melónu s nesladeným, najlepšie bezlaktózovým jogurtom.
Zjedol váš pes priveľa vodného melónu?
Ak váš pes zjedol melón keď ste sa nepozerali a obávate sa, že zjedol príliš veľa, všímajte si tieto príznaky podráždeného žalúdka:
1. Strata chuti do jedla
2. Únava
3. Prehĺtanie, olizovanie pier, olizovanie predmetov
4. Vracanie a slabosť.
Vždy sa poraďte so svojim veterinárom skôr, ako dáte svojmu psovi akékoľvek nové jedlo, najmä „jedlo pre ľudí“. Čo môže byť v poriadku u jedného psa, nemusí byť dobré pre vášho psa. Závisí to od viacerých faktorov ako je vek, zdravotný stav a strava.